close
تبلیغات
نکات مهم در ارسال مقاله
close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
کسب درآمد اینترنتی
loading...
YourAds Here YourAds Here

موسسه ماد دانش پژوهان

بازدید : 46
شنبه 31 فروردين 1398 زمان : 8:36

موسسه پژوهشی ماد دانش پژوهان

مرکز جامع مشاوره و انجام خدمات پژوهشی و پژوهش های دانشگاهی، شماره ثبت 19994

1- راهنمای نویسندگان

پس از انتخاب قطعی مجله مورد نظر، قسمت راهنمای نویسندگان آن را با دقت بخوانید. در واقع مقاله شما باید در چارچوب مورد نظر آن مجله تنظیم شده باشد، در غیر این صورت مقاله تان از جانب سردبیر برگشت داده خواهد شد یا در صورت پذیرش اولیه، مراحل بررسی طولانی تری را پشت سر خواهد گذاشت. هر چه بیشتر به این قسمت اهمیت دهید، سردبیر نسبت به مقاله شما دید مثبت تری پیدا میکند.

دستورالعمل كلی مجلات برای تنظیم مقالات تقریبا مشابه است. صفحه عنوان، چکیده، واژگان کلیدی، مقدمه، مواد و روش ها، نتایج، بحث، نتیجه گیری و مراجع، بخش هایی هستند که حتما باید وجود داشته باشند، اما اینکه آنها به دنبال هم آورده شوند یا هر یک در صفحات جداگانه ای قرار گیرند، فاصله بین خطوط چقدر باشد، از چه فونتی استفاده شود، حجم هر قسمت حداکثر چقدر باشد، مراجع با چه سبکی نوشته شوند و مطالبی از این دست، به چارچوب مورد نظر مجله بستگی دارد. اكثر مجلات ترجیح میدهند شکل ها و جدول ها در صفحاتی جداگانه درج شوند، نه لابه لای متن؛ بنابراین برای هر شکل یا جدول، صفحه ای مستقل اختصاص دهید. نکته مهم آن است که هنگام اعمال تغییرات مورد نظر مجله، مراقب باشید که مطلبی اشتباه پاک نشود. روش ایده آل آن است که همزمان با تأليف مقاله، يعنی از همان زمان که بررسی متون را انجام می دهید، مجله مورد نظرتان را انتخاب و با مطالعه راهنمای نویسندگان، شیوه نوشتن را به سبک مورد نظر آن مجله در آورید.

2- صفحه عنوان:

از آنجا که مجلات مختلف دستورالعملهای گوناگونی برای تنظیم این قسمت در نظر می گیرند، در اینجا نیز باید به راهنمای نویسندگان مجله مراجعه کنید. به طور کلی صفحه عنوان، دربردارنده عنوان مقاله در بالا و اسامی نویسندگان در پایین می باشد. نام و نام خانوادگی کامل نویسندگان، بالاترین درجه علمی، موقعیت آکادمیک، آدرس و نام گروه یا مؤسسه ای که پژوهش در آنجا انجام شده است باید ذکر گردد. قسمت پایین صفحه به مشخصات نویسنده مسئول مکاتبات، شامل نام و نام خانوادگی، درجه علمی، آدرس دقیق پستی، تلفن، فکس (با ذکر کد بین المللی کشور) و پست الکترونیک آکادمیک تعلق دارد.

3- آماده سازی قبل از ارسال:

پس از انجام تغییرات، چندین نوبت دیگر مقاله را بخوانید و در صورت امکان، از همکاران با تجربه و مورد اعتمادتان بخواهید آن را مطالعه و نقایص احتمالی را برای شما مشخص کنند. تصمیم گیرنده نهایی شما هستید. بهتر است مقاله را به یک نفر که به زبان انگلیسی مسلط تر از شماست نیز بدهید.

ساده نویسی، روانی مطلب و قابل فهم بودن آن اهمیت زیادی در جلب نظر مثبت سردبیر دارد. حتما با فعال کردن گزینه کنترل املا و گرامر كلمات نرم افزار Word، غلطهای املایی و گرامری متن را برطرف نمایید. نهایتا خودتان، املای تک تک کلمات را چک کنید، زیرا این نرم افزار قادر به شناسایی املای لغات و اصطلاحات تخصصی نمی باشد.

4- تهیه نامه همراه )کاور لتر)

کاور لتر نوشته ای است که معمولا هنگام سابمیت مقاله باید به همراه مقاله خود آنرا در مجله مورد نظر ثبت کنید و در واقع کاور لتر اولین نوشته ایست که ادیتور آنرا مطالعه و بررسی می کند و در واقع بر اساس همین نامه هست که ادیتور درباره مقاله شما تصمیم و نسبت به انتخاب داور اقدام می کند. لذا تهیه کاور لتر نقش مهمی در روند بررسی مقاله شما ایفا میکند. لذا برای نوشتن آن باید چندین نکته را رعایت کرد که در زیر گفته شده:

 • کاور لتر چکیده مقاله نیست. پس نباید چکیده را در کاور لتر کپی پیست کنید.
 • در اولین پارگراف ای نامه، عنوان مقاله خود، نویسندگان ، تیم و یا گروه تحقیقاتی و علاقه کاری خود را معرفی می کنید و سپس به بیان اینکه این مقاله در مجله دیگری ثبت نشده می پردازید. بد نیست علت اینکه چرا این مجله را برای سابمیت مقاله خود انتخاب کردید را نیز بیان کنید.
 • پس از معرفی، خیلی خلاصه اهداف تحقيق و نتایج کار خود را بیان کنید. از پرداختن به جزئیات مقاله بپرهیزید. یادتون باشه که این نامه باید دربردارنده جملاتی باشد که باعث تشویق ادیتور جهت بررسی مقاله شما و ارجاع آن به داورهای مناسب شود. لذا در نوشتن این نامه باید دقت کافی بخرج دهید.
 • پس از بیان نکات ذکر شده، در یک پاراگراف جداگانه به بیان پیشرفت های تحقیق (بصورت تیتر وار)، بیان کاربرهای عملی تحقیق خود و اینکه تحقيق فعلی شما چگونه می تواند باعث پیشرفت تحقیقات آتی شود، بپردازید. مثلا اگر نتایج کار شما می تواند جهت درمان یک بیماری مهم مورد استفاده قرار گیرد حتما در این نامه به بیان آن بپردازید تا ادیتور نسبت به بررسی مقاله شما با انگیزه بیشتری برخورد نماید.
 • آخرین نکته رعایت نکات ظریف نوشتاری و گرامری است. حتما قبل از سابمیت، کاور لتر را به یک متخصص بدید تا از لحاظ گرامری آنرا چک نماید.

5- ارسال مقاله به مجله

اکنون آماده ارسال مقاله هستید. در حال حاضر اکثر مجلات، دریافت مقاله به طريق الکترونیک را ترجیح می دهند، زیرا این روش امن تر و سریعتر است. فایل مقاله را به فرمت Word یا PDF تهیه و از جدیدترین ویرایش آنها استفاده کنید. سپس فایل PDF را مجددا با دقت بخوانید تا مطمئن شوید تمام حروف، اعداد و نمادها به درستی منعکس شده اند. از نمادهای غیر استاندارد استفاده نکنید. در سایت اینترنتی برخی مجلات معتبر، گزینه ای وجود دارد که با کلیک کردن بر روی آن، وارد مراحل ارسال آنلاین مقاله می شوید. به این ترتیب که صفحات متعددی باز می شود و از شما میخواهد عنوان، اسامی نویسندگان، آدرس، تلفن، فکس، پست الکترونیک و متن اصلی مقاله را وارد کنید. در هر قسمت باید آنچه را که از شما خواسته شده است از روی متن مقاله کپی کنید و در کادر مربوطه قرار دهید.

مجلاتی که هنوز به سیستم ارسال آنلاین مقاله تجهيز نشده اند، از شما می خواهند مقاله تان را بر اساس دستورالعملی که در قسمت راهنمای نویسندگان ارائه شده است، تنظیم و در کنار نامه همراه، به پست الکترونیک سردبیر ارسال نمائید. در این صورت متن پست الکترونیک را نامه همراه (کاور لتر) تشکیل می دهد که مقاله به آن پیوست شده است.

روش دیگر، ارسال از طریق پست می باشد. بدین منظور باید علاوه بر نامه همراه، سه تا پنج نسخه از مقاله را پرینت بگیرید و همراه با دیسکت یا سی دی حاوی متن مقاله، شکل ها و جدول ها به آدرس پستی مجله ارسال کنید. از پست سفارشی استفاده کنید و رسید آن را تا حصول اطمینان از رسیدن بسته نزد خود نگاه دارید.

پس از ارسال مقاله باید منتظر دریافت نامه اعلام وصول از جانب سردبیر باشید که به پست الکترونیک یا آدرس پستی شما ارسال می شود و مشخص میکند مقاله به دست آنها رسیده و در حال بررسی است. ممکن است به شما یک کد چند رقمی نیز ارائه شود تا پی گیری های بعدی از طریق آن انجام شود.

6- روند بررسی و داوری مقاله

اکنون زمان انتظار فرا رسیده استک ه خود را برای رویارویی با هر پاسخی از سوی مجله آماده کنید. ممکن است مقاله شما به سرعت از جانب سردبیر مورد پذیرش واقع شود. این اتفاق نادر هنگامی رخ میدهد که ایده تحقیقاتی شما واقعا تازه و جالب باشد. حالتی که عمدتأ رخ می دهد آن است که مقاله پس از غربالگری اولیه و اولویت بندی توسط سردبیر یا هیأت سردبیری، در اختیار چند داور یا کارشناس قرار می گیرد تا به دقت آن را ارزیابی نمایند.

داوران موظفند در بازه زمانی که در اختیار دارند، مقاله را نقد و بررسی و نظراتشان را اعلام کنند. معمولا فرمی در اختیار داور قرار می گیرد تا بر اساس آن، بکر بودن، کیفیت و نقاط ضعف و قوت مقاله را بررسی کند. اظهار نظر داوران باید کاملا بی طرفانه باشد. برخی مجلات با پوشاندن اسم نویسندگان مقاله ای که به داور می سپرند، سعی می کنند به این هدف نزدیک تر شوند.

در حالی که پنهان داشتن نام داور از نویسنده اقدامی رایج محسوب می شود، اما برخی مجلات از شما می خواهند داور مقاله تان را خودتان پیشنهاد کنید. مثلا پیشنهاد داور در سری مجلات BMC اجباریست، یعنی اگر داور پیشنهاد نکنید، مقاله شما مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. در سری مجلات BMJ پیشنهاد داور اختیاری است؛ یعنی به شما اجازه داده می شود که سه تا چهار داور پیشنهاد کنید. امروزه مسئله پیشنهاد کردن داوران به روندی رو به رشد در میان مجلات تبدیل شده است. برای پیدا کردن داوران بهترین راه استفاده از مراجع مقاله خودتان است، زیرا پژوهش شما در راستای پژوهش سایر افرادیست که در آن زمینه کار کرده اند؛ البته نه آنهایی که مخالف عقاید و نظرات شما هستند. نکته مهم آنست که به هیچ وجه حق تماس گرفتن با داوری که برمی گزینید را ندارید، حتی اگر کسی باشد که با او آشنا باشید.

7- زمان داوری

زمان داوری و ارائه نتایج در مجلات مختلف با هم فرق میکند. متأسفانه این زمان در مورد مجلات داخلی بعضا تا یک سال طول می کشد. به طور کلی، چنانچه پس از گذشت ۶ ماه از دریافت نامه وصول به سردبیر جوابی دریافت نکردید، با مجله تماس بگیرید. میتوانید از تلفن، فاکس، ایمیل یا ارسال نامه پستی استفاده کنید. اگر با گذشت دو ماه باز هم جوابی دریافت نکردید، مجددا با مجله تماس بگیرید و اگر باز هم جوابی نگرفتید دیگر هیچ مقاله ای به این مجله ارسال ننمایید.

8- سرنوشت مقاله پس از داوری

مقاله شما پس از داوری در اختیار سردبیر قرار می گیرد. سردبیر، محوری ترین نقش را در تصمیم گیری نهایی بر عهده دارد. وضعیت مقاله پس از تصمیم سردبیر معمولا به یکی از صورت های زیر خواهد بود:

 • پذیرش برای چاپ
 • پذیرش برای چاپ پس از اصلاحات جزئی
 • پذیرش برای چاپ پس از اصلاحات کلی
 • بررسی مجدد احتمالی برای چاپ پس از اصلاحات اساسی
 • بررسی احتمالی برای چاپ در قالب نامه به سردبیر یا گزارش کوتاه
 • غیر قابل چاپ

9- چگونه به کامنتهای داوران پاسخ بدهیم

 • به کامنتهای داورها با یک ذهنیت مثبت ومفید نگاه کنید. یادتان باشد که هیچ مقاله ISI بدون حداقل یکبار رویژن چاپ نمی شود و یکبار رویژن یک پروسه نرمال و طبیعی است و حتی ممکن است از شما بخواهند که یک سری تست های دیگر را هم انجام دهید. هدف داوران ارتقا سطح مقاله شماست به هیچ عنوان با دید منفی به این قضیه نگاه نکنید!
 • به خاطر داشته باشید، اگر ادیتوربه شما پیشنهاد اصلاح مقاله رو داد این بدین معنی است که هم ادیتور و هم داور معتقد به چاپ مقاله شما هستند، لذا هرگز به داورها به چشم یک منتقد نگاه نکنید بلکه آنها را یک شانس جهت ارتقا کیفیت و سطح مقاله خودتان بدانید.
 • همه تلاشتان را برای پاسخ به تمام درخواست های داورها بکنید و سعی کنید داورها متقاعد شوند. .به هیچ وجه کامنت و یا درخواستی را بی پاسخ نگذارید. مثلا اگر داور از شما خواسته آزمایشی را انجام دهید که بنظر شما این آزمایش ضروری نیست و شما قصد ندارید آن آزمایش رو به مقالاتون اضافه کنید، باید توضیح بدید که چرا این آزمایش ضروری نیست وداور را متقاعد کنید. می توانید از رفرنس خاصی برای اثبات ادعای خودتان استفاده کنید در واقع اگر با نظر داور مخالفید آنرا باید با تکیه بر رفرنس های معتبر و با بیان استدلال های منطقی ثابت کنید نه با تکیه بر نظرات شخصی
 • اگر داور بیان کرده که مقاله شما از لحاظ انگلیسی عیب های زیادی دارد که معمولا این یک کامنت نرمال برای کسانی هست که بومی کشورهای انگلیسی زبان نیستند.
 • یادتان باشه که با انجام کامنت های داورها نباید صحت مقاله خودتان را زیر سوال ببرید. اگر شما با نظر داور مخالفيد و انجام یکی از کامنت های داورها مقاله شما رو زیر سوال می برد لزومی ندارد مقاله خودتان را طبق نظر داور اصلاح کنید. چون بالاخره این مقاله به اسم شما چاپ می شود نه اسم داور! و شما هستید که باید جوابگوی تعداد زیادی از محققان باشید نه داور!

10- اصلاح و بازبینی

مجلات خارجی عمدتا پس از گذشت ۶-۳ ماه جواب پذیرش، نیاز به اصلاح یا رد مقاله را پس از بررسی توسط داوران ارائه می کنند. ممکن است مقاله شما بدون هیچگونه نیاز به تغییر مورد پذیرش قرار گیرد، اما این اتفاق کمتر رخ میدهد. اکثر موارد به بازبینی و اصلاح مقاله نیاز پیدا میکنید. به این مفهوم که سردبیر با اعلام پذیرش مشروط مقاله، از شما میخواهد تغییرات جزئی یا کلی را که براساس نظرات داوران برای شما فهرست گردیده است در مقاله إعمال کنید تا مقاله تان مجددا بررسی شود. در این صورت معمولا یک بازه زمانی برای شما تعیین می گردد تا اصلاحات مورد نظر را انجام دهید. . اگر مدت زیادی از زمان ارسال مقاله می گذرد، مراجع آن را به روز کنید. حتی المقدور سعی کنید کار اصلاح را پیش از تمام شدن فرصتی که در اختیارتان گذاشته شده به پایان رسانید. چنانچه در مورد خاصی، اصلاح آنگونه که مورد نظر مجله است ممکن نمی باشد، می توانید با سردبیر مکاتبه كنيد و دلایل خود را در این باره ذکر نمایید.

پس از اتمام کار، مجددا مقاله تان را از با فرض اینکه از نو آن را نوشته اید، مورد بررسی قرار دهید و پس از کسب اطمینان از اصلاح کلیه موارد اشاره شده از سوی داوران، آن را ارسال نمایید.

11- پذیرش و چاپ مقاله

پس از آن که مقاله شما مورد پذیرش قرار گرفت، به خودتان تبریک بگویید. اعتماد به نفس ارزشمندی که به دست آورده اید را به عنوان نیروی محرکه پژوهش های بعدیتان حفظ کنید، اما هرگز دچار غرور نشوید. روزانه مقالات صدها محقق مانند شما در سراسر جهان پذیرش می شود.

پس از پذیرش مقاله و پیش از چاپ آن، ویرایش نهایی انجام می شود که گستردگی آن در مجلات مختلف متفاوت است. این ویرایش شامل غلط گیری املایی، اصلاح علائم نقطه گذاری، روان سازی جملات، رفع ابهامات گرامری و بررسی بخش هایی است که احتمال خطا در آنها زیاد است.

پس از این مرحله، نسخه آماده برای چاپ مقاله در اختیارتان قرار می گیرد تا برای آخرین بار بررسی و نهایتا آن را تأیید کنید. در این مرحله، مقاله شما حتی به لحاظ صفحه آرایی، مانند نسخه ای است که در مجله چاپ خواهد شد. باید تک تک لغات را آرام و بسیار دقیق بخوانید تا كليه غلط های تایپی احتمالی را، به ویژه در جدول ها پیدا کنید. چنانچه اشتباهی در نسخه چاپ شده در مجله یافت شود، مسئولیت آن تماما بر عهده خودتان خواهد بود. در این مرحله مجاز نیستید تغییرات عمده ای ایجاد کنید. حداکثر می توانید یک یا دو کلمه را تغییر دهید. برخی از مجلات دستورالعملهای خاصی برای اصلاح نسخه پیش از چاپ مقاله دارند که باید به آنها دقيقة عمل کنید.

12- رد شدن مقاله

مقاله شما ممکن است بدون داوری و مستقیما از جانب سردبیر رد شود. رد شدن سریع مقاله علل مختلفی دارد و همواره به معنای کم ارزش بودن مقاله شما نیست. ممکن است مقاله اصلا در حيطه علمی مورد علاقه آن مجله نبوده باشد. این مشکل به ویژه در مورد مجلات تخصصی و فوق تخصصی پیش می آید که علاقمند به چاپ موضوعات خاصی هستند. البته این احتمال نیز وجود دارد که سردبیر به دلیل کهنه و تکراری بودن موضوع مقاله آنرا رد کرده باشد. رعایت نکردن نکاتی که هنگام تنظیم نامه همراه و بخشهای مختلف مقاله گفته شد نیز در رد شدن مقاله بی تاثیر نیست.

اگر مقاله شما پس از بررسی توسط داوران و جمع بندی نظرات آنها مردود تشخیص داده شود، سردبیر در قالب یک نامه محترمانه ضمن اعلام این مطلب، نظرات داوران را به شما منعکس میکند.

نظرات داوران را به دقت بررسی کنید و آنها را در مقاله تان اعمال نمایید. داوران بدون اینکه نیاز باشد از آنها تشکر کنید، مقاله شما را خوانده اند و عیب و ایرادات آنرا گرفته اند. از این بابت خوشحال باشید و بدانید که در صورت ارسال مجدد به مجله دیگر، شانس چاپ مقاله تان بیشتر میشود. حتى توصیه می شود چنانچه زمان به شما اجازه میدهد، ابتدا مقاله تان را برای مجله ای که ضریب تاثیر نسبتا بالایی دارد و هر مقاله آن توسط چند داور بررسی می شود بفرستید تا از جانب داوران مورد بررسی قرار گیرد، آنگاه (به شرطی که سریعا رد نشده باشد) با اعمال نظرات ارائه شده از سوی داوران، مقاله را برای مجله ای با عامل ضریب تاثیر کمتری دارد،بفرستید. این کار شانس پذیرش را افزایش می دهد. ن

وشتن نامه به سردبیر با هدف عوض کردن تصمیم وی یا اعتراض نسبت به نظر داوران، معمولا مشکل را حل نمی کند و به اعتبار شما نیز لطمه می زند. چنانچه حدس میزنید داور مربوطه در چندین مورد دچار اشتباه شده یا گمان می کنید سوء تفاهم کوچکی پیش آمده است، می توانید نامه محترمانه ای به سردبیر بفرستید و استدلال خود را مطرح کنید. شما مجاز هستید هر زمان که صلاح بدانید، مقاله ای را که ارسال کرده اید، با ارسال یک نامه به سردبیر بازپس بگیرید، هرچند این کار اعتبار شما را نزد مجله مورد نظر مخدوش می کند.

13- ارسال به مجله دیگر

از همان روزی که مقاله شما رد شد، دوباره دست به کار شوید. نخست کلیه ایراداتی را که داوران به آنها اشاره کرده اند اصلاح کنید، زیرا به علت تخصصی بودن موضوع، ممکن است مقاله تان پس از ارسال به مجله بعدی، مجددا در اختیار همان داور یا داوران قرار گیرد. مجله بعدی را با دقت انتخاب کنید. بهتر است عامل تأثیر آن از مجله قبلی کمتر باشد. پس از خواندن راهنمای نویسندگان، مقاله را به مجله جدید ارسال نمایید.

روش های تماس

تلفن دفتر مرکزی-خطوط ویژه: 02144268545

پیامک: 50002357

شبکه های اجتماعی تلگرام – واتس اپ – ایمو: 09102340118

وب سایت: https://www.118daneshgah.com

ایمیل: info@118daneshgah.com

لینکدین: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/pq3xxy

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 4

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 46
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 17
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 22
 • بازدید ماه : 47
 • بازدید سال : 1094
 • بازدید کلی : 1599
 • کدهای اختصاصی